Ертегілер /»Мақта қыз бен мысық»/

Сынып: 5

Астана қаласы

№28 орта мектебі

Кайранбаева Курлыгаш

қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі

Сабақтың мақсаты:

  1. «Мақта қыз бен мысық» ертегісін мәнерлеп оқып, мазмұндау, рөлге бөліп оқу.
  2. Оқулықпен жұмысқа баулу, барыс және шығыс септіктерді қайталау.

– Ертегідегі жаңа сөздермен жұмыс .

– Ертедегі жанрлық ерекшелігне сай оқи отырып, оқу дағдыларын қалыптастыру.

  1. Оқушыларды еңбексүйгішктікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: интерактивті тақтамен өткізілген жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, көрініс көрсету, сұрақ – жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, орыс әдебиеті, қазақ тілі.

Ролик және  көрініс.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

1 слайд. “Сәлем сөздің анасы,

 сәлем берер ә қазақтың баласы”

2 слайд.2. Психологиялық дайындық.

  • -Қайырлы таң, достым!
  • – Қайырлы күн болсын!
  • -Сәрсенбінің әр кезі
  • – Сәттілігіне толсын!
  • – Біздің алар бағамыз
  • – Кілең бестік болсын!

3 слайд.2/Үй тапсырмасын сұрау.

– Ертегі деген не?

– Ертегі халық ауыз әдебиетінің ең көп тараған түрі.

– Ертегілер неше топқа бөлінеді?

– Ертегі үш топқа бөлінеді: қиял – ғажайып ертегі, хайуанаттар туралы ертегілер, тұрмыс – салт ертегілер.

  • Ертегілер қалай басталады?
  • Ертегілер қалай аяқталады?
  • «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің бас кейіпкерлері кім?
  • «Түлкі мен Ешкі» ертегісінің басты кейіпкерлері түлкі мен ешкі.
  • Неге Қанбақ шал дейді?
  • Қанбақ шал неден қорлық көріпті?

Мұғалім: Енді назарларыңзды  мынау стендке аударыңыз.  «Как хороши! Как прекрасны эти сказки!» А.С. Пушкин.Орыс ертегілері қай түріне жатады?

  1. Жаңа сабақ.

– Балалар, бүгін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісімен танысамыз. Ең алдымен, ертегіде кездесетін түсініксіз сөздермен жұмыс істейміз.

4 слайд.1. Сөздікпен жұмыс:

Құйрық- хвост Сағыз- жевательная резина

Мейіз- изюм

Қатығын төгеді – выливает кефир

Туып алады – нашел

Шөлдеп тұрмын – хочется пить

Дән – зерно

Бас салады – хватает

Тышқан – мышь

  1. Берілген сөздермен сөз тіркестерін,сөйлем құрастыру:

Тәтті мейіз.  Кішкентай тышқан. Мысық бас салады. Қыз тауып алады.

  1. «Мақта қыз бен мысық» ертегісін мәнерлеп оқу.
  2. Балаларды ертегіні мәнерлеп оқуға дағдылау, ертегінің қиын, түсінбеген жерлерін балалармен оқып, жаңа сөздерді тауып, аудару.

Ролик.6. Ертегіге көрініс көрсету.

Слайд 5.5. Жаңа сабақты бекіту.

Топпен жұмыс:

1 топ.

а) Ертегінің кез келген үзіндісін сурет арқылы беру. Суретте міндетті түрде 1-2 қате болуы керек.

Б) Мақта қызға мінездеме беру.

В) Мысыққа мінездеме беру.

Слайд 6.

2 топ.

А)Ертегі мазмұны бойынша сұрақтар  құрастыру. Сұрақтарла 1-2 қате болуы керек.

Б)Жануарлар туралы  мақалдар жазу.

В)97-інші беттегі жұмбақтарды шешу.

Слайд 7.

3 топ.

А) Ертегіден бір үзіндінің шашыраңқы сөздер ретінде жазу.

Слайд 8.

б) Мысық қатық іздегенде қайсысына қашан барғанын ретімен айтыңдар. Барыс септікті қайталау.

  1. Мақта қызға
  2. Сиырға
  3. Ағашқа
  4. Қыздарға
  5. Дүкеншіге
  6. Тауыққа
  7. Тышқанға.

Слайд 9.

в) Мысық қайсысынан не алды? Септіетерді қайталау.  Шығыс септікті қайталау.

  1. Сиырдан – қатық
  2. Ағаштан – жапырақ
  3. Қыздардан – су
  4. Дүкеншдені – сағыз
  5. Тауықтан – жұмыртқа
  6. Тышқаннан – тары

Слайд 10.

  1. Қорытындылау. Ертегінің қай топқа кіретінін анықтау (Тұрмыс – салт ертегісі) Қатықты табу үшін мысықтың жүрген жолын суретпен сызып көрсету. Осы ойын арқылы ертегінің мазмұнын айтып беру.

Слайд 11.

  1. Оқушыларды бағалау.

Слайд 12.

  1. Үйге тапсырма : Ертегінің мазмұнын дайындау,

Көрініс. «Ғажайып ертегім» әні.

Сондай-ақ, оқыңыз

Сыныптан тыс оқу сабағы – әдебиет сабағының жалғасы.

Ақмола облысы, Аршалы ауданы, № 2 Аршалы орта мектебі, Қазақ тілі пәнінің мұғалімі, Нуртазина Білімжан …